1. Anasayfa
  2. Espor

Bitexen TESFED Türkiye Kupası Başlıyor

Bitexen TESFED Türkiye Kupası Başlıyor
0

Türkiye E-Spor Federasyonu’nun (TESFED) tek resmi espor turnuvası bu yıl “Bitexen TESFED Türkiye Kupası” adıyla ikinci kez hayata geçiriliyor. Eylül ayında başlayacak ve oyun sayısının 9’a yükseltildiği organizasyon, çok daha heyecanlı ve rekabet dolu karşılaşmalarla, espor severlere heyecan dolu anlar yaşatacak.

Türkiye’de esporun gelişimini hedefleyen Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) tarafından düzenlenen Türkiye’nin tek resmi espor turnuvası, Ekim ayında ikinci kez espor severlerle buluşuyor.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve espor severlerden büyük ilgi gören organizasyon. Bu yıl “Bitexen TESFED Türkiye Kupası” adıyla Bitexen isim  sponsorluğu ve JBL Quantum sponsorluğunda hayata geçiriliyor. Oyunların final yayınları Red Bull Gaming Ground kapsamında Red Bull Türkiye Twitch kanalında yayınlanacak.

Türkiye’nin her yerinden 16 yaş ve üzeri tüm esporcuların katılımına açık olan ve 125.000TL değerinde EXEN Coin ödül havuzu bulunuyor. Bitexen TESFED Türkiye Kupası’na başvurular 25 Eylül’de açılacak.  Ekim ayında  başlayacak organizasyonda, her hafta sonu bir oyunun elemeleri ve finali gerçekleştirilecek. Finaller Red Bull Türkiye Twitch kanalından canlı yayınlanacak.

https://esporgazetesi.com/counter-strike/

TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir:

“TESFED Türkiye Kupası büyüyerek yoluna devam ediyor”

TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir, federasyonun kuruluşundan bu yana en büyük hedeflerinin Türkiye’yi espor alanında dünya çapında bir marka haline getirmek ve bu sporu geniş kitlelere sevdirmek olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin, genç nüfusuyla esporda büyük potansiyeli olan bir ülke olduğunun altını çizen Alper Afşin Özdemir; lisanslı sporcu ve kulüp sayısının devamlı artış gösterdiğini belirterek, “Eylül  2019 tarihi itibariyle 29’u kadın olmak üzere toplam 546 lisanslı esporcu, 55 tane de tescilli espor kulübü bulunurken, Eylül 2020 itibariyle; lisanslı kadın esporcu sayısı 164, erkek esporcu sayısı 1.850 olmak üzere toplam sporcu sayısı 2.014 ’e, kulüp sayısı 100’e yükseldi. Ayrıca 2019’da 3 olan espor salonu sayısı 17’e çıktı” bilgisini verdi.

Esporun kurumsallaşması için hayata geçirdikleri en önemli organizasyon olan TESFED Türkiye Kupası’nın ilkinin büyük başarı kazandığını hatırlatan Özdemir; “Biz federasyon olarak esporun gelişimi için her türlü katkıda bulunmaya hazırız.

Bu yöndeki adımlarımızdan biri olan ilk TESFED Türkiye Kupası, ülkemizde espor alanında gerçekleştirilen ilk resmi turnuva olması nedeniyle bu sporun geniş toplum kesimlerine ulaşmasında, bilinirliğinin artmasında ve tabana yayılmasında önemli bir görev üstlendi. Kupa, bu yıl büyüyerek ve önemli yeniliklerle yoluna devam ediyor. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl, pandemi sebebiyle alacağımız sağlık tedbirleri kapsamında karşılaşmalar online platformda yapılacak. Bu yılki Türkiye Kupası’nın da espor tutkunlarına en az geçen seneki kadar büyük bir heyecanı ve maç keyfini yaşatacağına şimdiden eminiz” diye konuştu.

Bitexen Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cenk Erdem:

Turnuva hakkında bilgi veren Bitexen Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cenk Erdem, “Türkiye sahip olduğu genç nüfusu, espor lig turnuvaları ve federasyonuyla birçok Avrupa ülkesine göre çok daha ileri bir seviyede konumlanıyor. Bitexen Teknoloji A.Ş. olarak,  ülkemizde esporun gelişmesine katkıda bulunmak bizim için elzemdi. Yenilikçi vizyonumuzun bir gereği olarak da ülkemizin ilk resmi espor turnuvası olan TESFED Türkiye Kupası’na sponsor olduk. Bu yılki turnuvanın en önemli özelliği TESFED tarafından yapılacak seçim ile Türkiye’nin ilk espor Milli Takımı’nın oluşturulmasına vesile olacak olması. Bitexen olarak böylesi önemli bir adımda TESFED’in yanında olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl 3 bini aşkın esporcu başvurdu


Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlediği TESFED Türkiye Kupası’nda LoL, PUBG, CS:GO, FIFA, Zula ve DOTA 2 olmak üzere 6 oyunun turnuvaları yapılmıştı.

Türkiye’nin her yerinden katılımcılara açık olarak ve tamamen ücretsiz düzenlenen organizasyon beklentilerin çok üzerinde bir ilgiyle karşılanmış. Kısa sürede 3 bini aşkın oyuncu turnuvalara katılmak için başvuru yapmıştı. Karşılaşmalar, taraftarların da katılımıyla bugüne kadar gerçekleşen turnuvalarda görülmemiş ölçüde coşkulu ve heyecan dolu geçmişti.

Toplam 100 bin TL’lik ödül havuzu için yarışılan Aralık ayındaki final rekabetinde, FIFA’nın şampiyonu, rakibi Berkije’yi yenerek galibiyete ulaşan Galatasaray Espor’un FIFA oyuncusu İMertAL olurken, PUBG’de Digital Athletics, League of Legends’da Mental 5,  CS:GO’da Istanbul Wild Cats, Zula’da Mod-Z Espor, Red Bull Son Şampiyon kapsamındaki Dota 2’de ise Team Closer şampiyonluğa adlarını yazdıran isimler olmuştu.

Bu yıl hangi oyunlar olacak?

Organizasyonda oyun sayısı bu yıl 9’a çıkarken, karşılaşmalarda heyecan ve rekabet çok daha yüksek seviyede yaşanacak.

Turnuvası yapılacak oyunlar, eFootball Pes, Fifa20, Zula , CS:GO, Rocket League, Dota 2, Tekken 7, Pubg ve Pubg Mobile’dan oluşacak.

Kazananlar Türkiye’yi uluslararası turnuvalarda temsil edecek

Bu yılki organizasyonun bir yeniliği de 3 turnuvanın kazanan esporcularının ülkemizi yurt dışında temsil etme hakkı kazanması olacak.

Organizasyonda turnuvası yapılacak oyunlardan Tekken 7, Dota 2 ve Pes karşılaşmalarının galipleri, Uluslararası Espor Federasyonu’nun (IESF) bu oyunlar için yapacağı bölgesel elemelere Türkiye adına katılacak.

Bölgesel elemeleri geçmeleri halinde ise Türk esporcular, Aralık ayında İsrail’de düzenlenecek finallere ülkemiz adına katılırken, Türkiye’de bu finallerde ilk defa milli olarak temsil edilmiş olacak.

Organizasyona ilişkin detaylı bilgi edinmek isteyenler, TESFED’in resmi web sitesi ve sosyal medya hesaplarından bilgi alabilecek.

Oyunları Takip Ederek Seven. İletişim: [email protected]

Yazarın Profili
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments