1. Anasayfa
 2. VALORANT

VALORANT Espor EMEA 2022 Planları Açıklandı!

VALORANT Espor EMEA 2022 Planları Açıklandı!
0

2022’de VALORANT’ı dünyanın en büyük FPS esporu yapmayı hedefleyen Riot Games, VALORANT esporu için planlarını açıkladı.

Efsanevi bir açılış yılının ardından 2022’de EMEA’daki VALORANT esporu, bir dizi önemli ve heyecan verici gelişme ile çok katmanlı bir ekosistem haline geliyor. Amatör ve kendini göstermeye hazır profesyonel oyuncular, yeni oluşturulmuş VALORANT Regional Leagues ve VALORANT Regional Circuits‘de mücadele edecek. Game Changers programıyla kadınlara öne çıkma fırsatı tanınacak ve VALORANT Champions Tour’da gerçekten seçkin VALORANT yıldızlarına yer verilecek.

EMEA ekosisteminin genişletilmesi aynı zamanda hayranlara da fayda sağlayacak ve onlara ülkelerini, yerel takımlarını veya favori oyuncularını desteklemek ve bölgenin en iyilerinin kıyasıya mücadelesine tanık olmak için daha fazla fırsat sunacak.

EMEA 2022

VALORANT Champions Tour

VALORANT Champions Tour, EMEA’daki FPS esporunun zirvesi haline geldi ve 2021 sezonu hem takımlar hem de topluluk için inanılmaz ve unutulmaz anlara sahne oldu. 2022’de ise EMEA VCT’nin yapısı tüm bölgeye uyacak şekilde değiştirilecek. Geniş EMEA şemsiyesi altındaki yerel bölgelerin hepsine büyüme ve sağlıklı bir rekabet düzeyi yakalama imkânı tanınacak. 

VALORANT Champions 2021’de yer alan dört EMEA takımı, 2022’deki VCT I. Aşama’ya davet edilecek. Kalan sekiz takımlık yer ise, bölgelere özel iki farklı ön elemeyle sahiplerini bulacak. Avrupa için dört, Türkiye için iki ve BDT (CIS) için iki takımlık yer ayrıldı. MENA’daki takımlar bu elemelerde mücadele edebilecek.

Takımlar, VCT II. Aşama’ya VCT terfi turnuvası aracılığıyla dahil olacak. I. Aşama’da sekiz VRL’nin galibi olan takımlar, en alttaki iki VCT takımıyla kalan iki yer için mücadele edecek. Genel VCT formatıyla ilgili daha fazla bilgi 2022’nin başında paylaşılacak.

VALORANT Regional Leagues (VRL’ler)

VRL’ler, bölgesel VALORANT esporunun zirvesi olacak. Ulusal bir havaya sahip olmakla birlikte bölgede gelişmekte olan yeteneklere çok çekişmeli bir mücadele ortamı sunacak.

2022’de sekiz tane yeni EMEA VRL düzenlenecek:

 • İspanya (Portekiz ve İtalya oyuncuları da bu ligde yarışabilecek)
  • LVP tarafından yürütülecek
 • Fransa (Benelüks oyuncuları da bu ligde yarışabilecek)
  • Freaks 4U Gaming tarafından yürütülecek
 • İngiltere, İrlanda ve İskandinavya
  • Promod Esports tarafından yürütülecek
 • Polonya (Israil oyuncuları da bu ligde yarışabilecek)
  • FRENZY tarafından yürütülecek
 • CIS (Azerbaycan, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Ukrayna.)
  • GIG Me tarafından yürütülecek
 • MENA (Cezayir, Bahreyn, Mısır, İran, Irak, İsrail, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Libya, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen)
  • Calyx Gaming tarafından yürütülecek
 • Türkiye
  • ESA Esports tarafından yürütülecek
 • DACH (Almanya, Avusturya ve İsviçre)
  • Freaks 4U Gaming tarafından yürütülecek

Bu ligler Riot Games’in iş birliği içinde olduğu organizatörler tarafından düzenlenecek. Sezon 2 Aşama’dan oluşacak. Turnuvada yer alacak takımların belli bir kısmı, en azından sezonda bir kere VRL ön elemeleri ile belirlenecek. 1. Aşama’nın sonunda VRL galipleri VCT Promotion Tournament’ta yarışmaya hak kazanacak. 2. Aşama’da VRL galipleri VRL EMEA finalinde yer almak üzere yarışacak. [Not: VRL ön elemelerinin sayısı ve takımlara ayrılan kontenjan sayısı yukarıda bahsedilen VCT terfi turnuvasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.]

Yeni VRL turnuvaları yüksek beceri düzeyindeki oyunculara tatmin edici rekabet deneyimleri yaşatmanın yanı sıra, onlara sağlıklı ve üst düzey bir rekabet olanağı sağlayan yapısal bir ekosistem içerisinde becerilerini geliştirmek için nadir bulunan bir fırsat sunacak.

2022 VRL sezonu 24 Ocak’taki ön elemelerle başlayacak ve ilk bölünme 14 Şubat haftasında başlayacak. 

Game Changers EMEA

Valorant Game Changers

Game Changers serisi, Dünya çapında inanılmaz bir yıl geçirdi ve takımlarımız #HERETOSLAY (öldürmek için burada) olduklarını kanıtladı- şimdi de VCT Game Changers EMEA’nın kalıcı olacağını gösterme zamanı.

2022’de üç heyecan verici VCT Game Changers EMEA serisi planlıyor. Serilerin ilki Ocak’ta başlayacak ve kalan ikisi Mayıs ve Eylül’de gerçekleşecek. Bu etkinliklerde başarılı olan takımlar, Kasım ayında yapılması planlanan Global Game Changers etkinliğinde yer almaya hak kazanacak.

Ayrıca Game Changers’ı da daha erişilebilir hale getirmek adına Game Changers Akademi kuruluyor! Burada yeni takımlar ve oyuncular, güvenli ve sağlıklı bir ortamda, yıl boyunca yapılacak olan 6 turnuvada yarışma şansı elde edecek.

Ayrıca VCT Game Changers EMEA yöneticisi Vera Wienken’den bütün kadın oyuncularımıza mesaj:

Game Changers, kadın oyuncularımız için oldukça önemli bir platform- profesyonelliğe giden yolun başlangıcı. Bu nedenle, bu takımları her zamankinden daha yükseği hedeflemeye teşvik etmek için, VCT Game Changers EMEA 2022 sezonu, mümkün olan yerlerde çakışmalardan kaçınarak daha geniş EMEA ekosistemindeki serilere paralel olarak çalışacak. Böylece takımlarımız Game Changers turnuvalarında yarışırken aynı zamanda VCT ve VLR turnuvalarında da oynayabilecek.

Game Changers topluluğumuz için: Bu sizin zamanınız. Sizin platformunuz. Dünya dinliyor. Ateşi getirin.

VALORANT Regional Circtuits (VRC’ler)

Riot Games, 2022 itibarıyla tüm bölgede VALORANT yeteneklerinin tohumlarını atmak ve bu yeteneklerin gelişmesine yardımcı olmak istiyor. Bu hedefle yola çıkarak özellikle bu oyuncular için VALORANT Regional Circuits (VRC) isimli yeni bir turnuva serisi düzenlenecek. 

Bu turnuvaların, EMEA’da gelişmeyi bekleyen amatör rekabetçi ekosistemi üst düzeye taşıması hedefleniyor. Tüm beceri düzeylerinden oyunculara organize bir turnuvada yarışma heyecanını tattıracak ve bölgelerindeki rakiplere karşı kendilerini gösterme fırsatı tanıyacak.

Bu turnuva, yerel oyunculara sezon boyunca tekli yarışmalara katılma ve takımları için tur puanı kazanma imkânı verecek. Sezonun sonunda en fazla puanı toplayan takımlar bölgesel turnuva şampiyonu olmak üzere yarışacak.

Önümüzdeki yıl boyunca, oyuncular EMEA’da bu VRC turnuvalarının düzenlenmeye başladığını görecek ve zaman içinde tüm EMEA bölgesindeki oyuncuların katılabileceği bir VRC bulunacak.

Canlı Yayın ve İzlenme

2022’de özellikle de EMEA bölgesinde yayınlanan VALORANT espor turnuvalarının sayısını ciddi oranda artıyor. Seyirciler çok sayıda VALORANT espor turnuvasını izleyebilecek. Bu turnuvalara şunlar dahil:

•       VCT Elemeleri

•       VCT Sezonu I. ve II. Aşamalar

•       VCT Masters I. ve II. Aşamalar

•       VCT Promotion Tournamen

•       EMEA Son Şans Elemesi

•       VCT Champions 2022

•       Üç EMEA Game Changers Turnuvası

•       Sekiz VALORANT Regional League

•       VRL Finali

Tüm VCT etkinliklerini en az sekiz dilde yayınlanacak: İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Türkçe, Lehçe ve Arapça. Etkinlik tarihi yaklaştıkça yayın yapılacak diğer diller de toplulukla paylaşılacak.

İlginizi Çekebilir
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments