Bizi Takip Et!

CS:GO

2020 Yılı CS:GO’da Neler Yaşandı?

“Sizin için 2021 yılına girmeden, 2020 yılında geride bıraktığımız CSGO’daki olayları derledik”

2020 csgo

Bu yıl insanlık için sancılı geçtiği gibi CSGO içinde hem sancılı hemde bizi gururlandırmakla geçen 2020 yılını bu gece itibariyla geride bırakacağız. Biz de 2021’e girmeden, sizin için 2020 yılında CSGO’da neleri geride bırakıp, nelere şahit olduğumuzu derledik. Esporgazetesi ekibi olarak 2021 yılı, size ve sevdiklerinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıl olmasını diliyoruz.

MAJOR VE LAN TURNUVALARI İPTALİ VE SONRASI

Bu yıl hiç şüphesiz, küresel salgın olan Covid-19 pandemisinin kurbanı olduk. Kimimiz evlerinden çıkamadı, kimimiz sevdiklerimizden uzak kaldık, kimimiz ise seyahatlerini yapamadı.

Bu salgın CSGO arenasına çok kötü bir şekilde yansıdı. Hem tam 7 senedir yapılan CSGO’nun en büyük organizasyonu olan Major Turnuvası iptal edildi, hem de büyük organizasyonlar online turnuva haline geldi.

Ardından Valve, gelecek yıl için oyuncularına bir iyi, bir de kötü haber verdi. 2016 dan beri senede 2 kez düzenlenen Major Turnuvasının ilkini iptal ederken, IEM Katowice 2021 turnuvası tam 352 gün sonra LAN turnuva olarak oynanacağını ancak seyircisi olmayacağını açıkladı.

Bu haberlerin detaylarını önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

imorr kick

FPL’DEN KİCK KARARI

Biz Türk CSGO’nun unutamadığı olaylardan bir tanesi de CSGO’nun en iyi bireysel ligi olan Faceit Pro Lig’inde (FPL) yaşandı.

FPL’e yeterli görünmeyen, sürekli sorun yaşayan, aktif olmayan yaklaşık 100’e yakın oyuncu, aralarında s1mple ve NiKo gibi Counter Strike tarihinin önde gelen isimleri tarafından oylandı. 

“Profesyonel sahneye ilk adımlarını atan genç yeteneklere daha iyi destek sağlamak için oyun ortamını önemli ölçüde iyileştireceğine ve doğru değişiklikleri yapacağına inandığımız FPL’de bazı önemli değişiklikleri yakında duyuracağız. 1/2”

“Bu değişiklik gerçekleşmeden önce, Nisan ayı için planlanan FPL EU’daki normal düşüş dalgamızı gerçekleştirecek ve genel oyuncu tabanını gözden geçireceğiz. FPL NA değişiklikleri kısa süre sonra gelecek. 2/2”

Başta FPL’deki temsilcilerimiz olan Ömer “imoRR” Karataş, Gökay “tecoNe” Noğayer, İbrahim “lurzy0y0” Sandıkçı ve Ali Osman “AsLanMashadoW” Balta’nın bulunduğu tam 33 oyuncu FPL’den çıkarıldı. imoRR haricinde çıkarılan oyuncularımız ve birçok oyuncu ise profesyonel hayatına yılın bomba FPS oyunu Valorant ile devam ediyor.

CSGO’daki yıldızlarımızdan bir tanesi olan imoRR ise filmlere konu olacak gibi bir macera ile FPL-C’ye girdikten 3 ay sonra FPL’e tekrar çıktı.

sourcee2

SOURCE 2 İPTALİ

Biz CSGO topluluğunun 10. Operasyon Broken Fang’tan sonra yarım asırdır konuşulan en popüler konu da bu yıl kesinlikle getirileceği iddia edilen source 2 motoru.

Bildiğiniz üzere CSGO, grafik motoru olarak hayatına Source Oyun Motoru ile hayatına devam ediyor. Yeni geleceği iddia edilen Source 2 motorunun ile oyunun baştan aşağı komple yenileneceği iddia edildi. Hatta Valve’ın en güvenilir kaynaklarından birisi olan Nors3’te bu iddiaları doğrular nitelikte bir tweet paylaştı.

“Source 2’nin 2 ay içinde CSGO’da piyasaya sürülmesi hakkında, güvenilir görünüyor. Çünkü güvenilir kaynaklardan duydum. Ama Valve ile resmi olmayan tarihler konusunda asla %100 emin olamazsınız. Bunu ikiyle çarpsanız iyi olur.

Her neyse, henüz emin değilim, daha fazlasını kontrol edip sormalıyım.”

yanıt olarak paylaştığı tweet sonrasında;

“Sordum. Source 2 CSGO yolunda ama bu şok edici bir şey değil, biz zaten önceden biliyorduk (hatta bazıları 2017’de açık açık konuştu).

CSGO’da Source 2, artık Valve için bir önceliktir.

Ve “2 ay” bir kumar sızıntısıdır. 2020′ yi takip edin.”

Nors3’ün bahsettiği 2 ay sonrası, 18 Mayısı işaret ediyordu ancak o tarihte hiçbir güncelleme gelmedi.

Valve News Network’un kurucusu olan Tyler McVicker ise CSGO tarihinin en büyük güncellemesinin Source 2 ile olacağını açıkladı ve yaz aylarında bu güncellemenin çıkacağını açıklamıştı.

Yaz aylarınında geçmesine rağmen, CSGO hiçbir güncelleme almadı ve herkesin kafasında Source 2’nin iptal edildiği yönündeydi. Ve o kötü haber, Tyler McVicker’ın twitch platformu üzerinden yaptığı canlı yayın sırasında geldi.

“Üzülerek söylüyorum ki, Source 2 şimdilik gelmiyor. Bir toplantı yapıldı ve bir karar alındı. Nedeni CSGO’yu Source 2 ye geçirmemeleri değil, topluluk öğelerini Source 2 ye geçiremiyor olması. Eğer bu sorun çözülür ise Source 2 gelecek.”

XANTARES VE BIG CLAN’IN YÜKSELİŞİ

Diğer haberde bahsettiğimiz gibi, kuşkusuz bu yılın en flaş takımlarından birisi temsilcimiz İsmailcan “XANTARES” Dörtkardeş‘in takımı BIG Clan.

Öyleki BIG, Koronavirüs pandemisi nedeni ile turnuvaların online oynanmasına ve ödül havuzlarının düşürülmesine rağmen bu yıl katıldığı turnuvalardan tam 510.858 $ gelir elde etti ve BIG kurulduğu tarihten bu yana katıldığı turnuvalardaki en fazla geliri bu yıl elde etti.

BIG Katıldığı Turnuvalardan;

 • 2017 Yılında : $ 184.163
 • 2018 Yılında : $ 218.250
 • 2019 Yılında : $ 96.750
 • 2020 Yılında : $ 510.858

Toplamda 968 bin 766 dolar gelir elde etti.

BIG’in 2020 Yılındaki Turnuvaları ve Elde Ettiği Gelirler ;

 • 🏆 Dreamhack Open Leipzig 2020 – $50.000
 • 🏆 Flashpoint S1 : LAN Qualifier – $16.000
 • ESL Pro League s11: Europe – $13.000
 • 🏆 #HomeSweetHome: 1. Hafta – $30.000
 • 🏆 #HomeSweetHome : 2. Hafta – $30.000
 • 🥈 #HomeSweetHome : 3. Hafta – $10.000
 • 🥉 LOOT.BET / CS Season 6 – $3.750
 • 🏆 Merkur Masters Season 1 – $21.794
 • 🥈 ESL Meisterschaft Spring 2020 – $8.884
 • 🏆 DreamHack Masters Spring 2020: Europe – $54.000
 • 🏆 cs_summit 6: Online – $34.000
 • 🏆 DreamHack Open Summer 2020: Europe – $35.000
 • ESL One Cologne 2020: Online – Europe – $2.750
 • ESL Pro League s12: Europe – $31.000
 • IEM New York 2020: Online – Europe – $5.000
 • DreamHack Open Fall 2020 – $7.500
 • BLAST Premier: Fall 2020 Regular Season – $12.500
 • IEM Bejing-Haidan 2020: Online – Europe – $5.000
 • 🏆 Merkur Masters Season 2 – $23.930
 • Flashpoint s2 – $35.000
 • 🥉 BLAST Premier: Fall 2020 – $40.000
 • 🥉 IEM Global Challenge – $50.000
hltv top1 big

Ayrıca BIG Clan 7 Temmuz tarihinde HLTV sıralamasında, 1. Sıraya yerleşti ve ilk kez bir Türk oyuncunun takımı HLTV’de zirveye yerleşti.

csogdan banlanan koclar

KOÇ BUGU SKANDALI VE SONRASI

Bu skandal, polonyalı bir ESL hakemi olan Michal “michau” Slowinski‘nin attığı bir tweet ile başladı.

“Koçların haksız rekabet avantajı elde etmesine izin veren CSGO koçluk bugu (haritadaki belirli bir pozisyonun statik görünümü), koçluk özelliğinin tanıtılmasının 1. gününden beri oyunun bir parçası olmuştur. Bu bug 2017’de düzeltildi, ancak geçen yıl bir noktada geri dönmüş gibi görünüyor.”

Bug aynen şu şekilde ;


Bu olay kısa bir süre sonra infilak etti. Ve Counter Strike Community de 1 numaralı konu olmuştu. Koçlar bu bug sayesinde takımına haksız avantaj sağlıyordu. Eski MIBR koçu Ricardo “dead” Sinigaglia, bir tweet ile hata olduğunu, ilk kez başına geldiğini ve kullanmadığını söyleyerek inkar etti.

Dead’ın tweetinden sonra Michau, kendisinin attığı bir tweet ile bu bugu kullanan koçların bugu kullandığını itiraf etmesini ve bunun koçlara bir şans olduğunu söyledi.

“Tüm koçlar için, bu koçluk bugunu resmi bir maçta kötüye kullandıysanız, adım atma, erkek olma, itiraf etme ve özür dileme zamanı.

Yapanlar er ya da geç yakalanacak ve sonra çok geç kalmış olunacak. Bu bir tehdit değil, bir şans.”

İlk etapta MIBR koçu Ricardo “dead” Sinigaglia’ya 6.5 ay, Heroic Koçu Nicolai “HUNDEN” Petersen’e 8 ay ve rekor ceza Hard Legion koçu olan Aleksandr “MechanoGun” Bogatyrev’e tam 24 ay ceza verildi. Sonra bu ceza 36 aya çıkarıldı.

Önce 9 Eylül’de Valve’ın yazdığı makale ile, sonra 28 Eylül günü Espor Dürüstlük Komisyonu (ESIC) aralarında CS 1.6 efsaneleri Ukraynalı Sergey “starix” Ischuk ve İsveçli Robert “RobbaN” Dahlström’ün bulunduğu tam 37 koçu çeşitli cezalarla, CSGO sahnesinden uzaklaştırıldı. Ve bu olay CSGO’nun bir kara lekesi daha olarak hafızalarımızda yer edindi.

broken fang operasyonu

10. OPERASYON BROKEN FANG

Source 2’den sonra, Yarım seneden fazla konuşulan bir diğer konu ise 10. Operasyon.

Hollandalı CSGO skin üreticisi olan Julien,  gelen bir fotoğrafı geçen sene çıkan Parçalanmış Ağ operasyonuna benzetildiğini açıklayan bir tweet paylaştı.

Resim 1: CSGO’nun steamdb sayfasında yayımlanan 18 saat önce ve muhtemel Operasyon 10’dan 1 gün önce? 

Resim 2: Geçen yıl, Parçalanmış Ağ Operasyonu yayınlanmadan 1 gün önce (19 Kasım 2019)

Resim 3: Parçalanmış Ağ Operasyonunun Sonu (13 Mart 2020)

Sanırım Operasyon 10 için hazırlanmanın zamanı geldi.”

Ardından CSGO’nun içinden biri olan Nors3 isimli kullanıcı, bu tweeti ile birlikte,10. Operasyon iddialarını güçlendiren bir tweet paylaştı.

” Artık neredeyse herkes tarafından bilindiği için 10. operasyonun onaylandığını ve çok yakında çıkacağını söyleyebilirim (aslında bu hafta olacaktı ama Valve bir hafta ileri almış olabilir)

Heyecanın taze kalması için bunu söylemedim (bu bilginin onayını günler önceden almıştım). Hazır olun, kış geliyor.”

Yeni operasyonun 8 Kasım’da geleceği iddialar atılıyordu. Ancak o tarihte bir güncelleme gelmedi.

Ve nihayet bir kesimin yalanladığı bir kesimin ise umutlandığı operasyon, 3 Aralık tarihinde Broken Fang Operasyonu adı altında 10. Operasyon yayımlandı.
Operasyonda getirilen yeniliklere buradan ulaşabilirsiniz.

sangal esports

TEMSİLCİMİZ SANGAL’IN MDL’E KALMASI

CSGO’daki temsilcilerimizden birisi olan Sangal Esports, bu yıl oyunu ile birçok Türk CSGO topluluğunun göğsünü kabarttı.

Özelliklede imoRR transferi sonrasında şaha kalkan temsilcimiz, geçen sezon kaybettikleri ESL Türkiye Şampiyonasını kazandıktan sonra, CSGO’nun üst düzey liglerinden biri olan MDL’e kalması büyük ses getirmişti. MDL hakkında bilgi almak istiyorsanız sizi önceki yazımıza bekliyoruz.

S35 Regular Season’u 10 galibiyet ve 6 mağlubiyet ile 14. sırada tamamlayan temsilcimiz, Play-Off’lara katılmaya hak kazanmıştı.

Play-Off’un 1. Turunda Wygers ekibini 2-1 mağlup ederek, 2. Tura yükseldikten sonra, Cream Real Betis ekibini de aynı skor ile kazanmayı başarmıştı. 3. Turda ise Lyngby Vikings ekibini de aynı skor ile kazandıktan sonra kazananlar finalinde Movistar Riders ile karşılaşan temsilcimiz 2-0’lık galibiyet ile birlikte büyük final oynamaya hak kazanmıştı. Büyük finalde 2. defa Movistar Riders ile eşleşen Sangal, büyük finalde 3-0 mağlup ederek hem MDL’e kaldı, hem de ESL Pro Lig için dev bir adım attı.

Biz de ESL Pro Lig için MDL’de mücadele edecek olan temsilcimiz Sangal Esports’a başarılar diliyoruz.


Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla CS:GO